Cukier obecny jest w żywności pod różnymi postaciami. Czasem ukrywa się w produktach, w których byśmy się go nie spodziewali. Dlatego też trudno jest go całkowicie wyeliminować z jadłospisu. Wakacje to czas, gdy odpuszczamy dietę, nie zwracamy tak na nią uwagi i przez to spożywamy zbyt dużo cukru. Unikanie go nie jest trudne, jeśli wiemy jaką żywność wybierać.
Czytanie etykiet produktów spożywczych i sprawdzanie składu jest najlepszym sposobem do selekcji produktów. Składniki wymienione na opakowaniu informują nas z czego dany produkt się składa, a co za tym idzie, jakie wartości niesie. Zawartość cukru w produkcie możesz sprawdzić zarówno poprzez odczytanie ilości cukrów prostych z tabeli wartości odżywczych oraz wyszukanie cukru (pod różnymi postaciami) w wykazie składników – im cukier wyżej na liście, tym więcej znajduje się go w produkcie.
A co w przypadku gdy na przodzie opakowania widzimy rzucający się w oczy napis „bez dodatku cukru”? Nie musimy zakładać z góry, że produkt zawiera sztuczne zamienniki. Być może cukier został z produktu faktycznie wyeliminowany, a słodyczy nadają mu naturalne dodatki, takie jak glikozydy stewiolowe, ksylitol czy ekstrakty z owoców. Należy jeszcze raz podkreślić, że czytanie etykiet jest kluczowe – wtedy wiemy, co kupujemy.
Wystrzeganie się przetworzonej żywności to świetny sposób na unikanie cukru. Zazwyczaj jest on dodawany do tego typu produktów aby wydłużyć ich trwałość i poprawić smakowitość. Jednak nawet tak niewielkie zmiany w wyborze produktów mogą sprawić, że ilość spożytego cukru znacznie spadnie.
Słodkie napoje (nie tylko te gazowane) to jedno z głównych źródeł cukrów w diecie. Cukier może się w nich ukrywać pod różnymi postaciami, takimi jak cukier trzcinowy, sacharoza czy fruktoza, ale również niskokalorycznymi lub bezkalorycznymi słodzikami: aspartam, sukraloza, sacharyna, acesulfam K. I chociaż słodziki spożywane w niewielkich ilościach są bezpieczne dla osób dorosłych, w przypadku dzieci nie można powiedzieć tego samego. Unikajmy więc podawania słodzonych napojów gazowanych, nawet tych zero, naszym pociechom. I pamiętajmy, że sok owocowy nie zastąpi nam porcji świeżych owoców.
Wybierając owoce w wakacje stawiajmy na aktualnie dostępne, sezonowe i jagodowe. Po pierwsze są niskokaloryczne i nie dostarczą nam dużej ilości cukru. Po drugie truskawki, maliny, porzeczki i jagody zawierają spore ilości polifenoli, wpływających antyoksydacyjnie na organizm człowieka. I po trzecie, są najświeższe, a więc najzdrowsze.
Z zakupionych owoców możemy przygotować domowe desery. Sorbety, lody, a nawet gofry można przyrządzić w zdrowszej wersji, w domowym zaciszu. Te sklepowe czy też z budki, które ochoczo kupujemy podczas pobytu nad morzem, jeziorem czy też w górach to w większości przypadków bomby kaloryczne i cukrowe. Dlatego korzystniej jest zrobić je we własnym zakresie – wtedy wiemy co dokładnie zostało użyte do ich przyrządzenia. Przepisy znajdziesz w naszym ostatnim wpisie.
Czy da się przeżyć wakacje bez cukru? Może nie całkowicie, bo cukier dodawany jest do szerokiej gamy produktów spożywczych. Ale na pewno można znacznie zmniejszyć jego ilość, o ile stosujemy się do powyższych zaleceń, czyli świadomie dokonujemy zakupów.