Wydaje Ci się, że zdrowo się odżywiasz. Przecież jadasz regularnie, spożywasz warzywa i owoce. Starasz się nie sięgać po słodycze. Mimo to wciąż nie zauważasz efektów swojej pracy.
Czy to odchudzanie, czy próby zdrowego odżywiania, nawyki żywieniowe ma każdy z nas. Nawyk to automatyczna czynność. Nabywamy ją w wyniku wielokrotnego powtarzania jej. Np. mycie zębów.
Najczęstsze błędne nawyki żywieniowe
Nie zjadasz śniadania!
Kolejność i skład posiłków ma znaczenie. Pomijanie posiłku o poranku sprawia, że metabolizm zwalnia, aby oszczędzić energię. Jego praca w dalszej części dnia jest mniej wydajna.
Śniadanie to pora na węglowodany złożone. Ziarno z grubego przemiału, płatki żytnie, gryczane czy razowe pieczywo. Nieoczyszczone ziarno zapewnia nam uczucie pełnego brzucha-sytości. Błonnik pokarmowy zawarty w produktach zbożowych wiąże wodę. Sprawia to, że jedzenie zwiększa swoją objętość w żołądku. Daje to poczucie sytości. Długie godziny do przerwy lunch owej w pracy nie będą już takie straszne po zjedzeniu Ekologicznych płatków zbożowych Milzu. Pełnoziarnista mąki żytnia z dodatkiem mąki owsianej – bogatej w błonnik ????
Niezaplanowanie zakupów!
Z niezaplanowanych zakupów wynika wiele negatywnych nawyków żywieniowych. Aby, je zmienić wystarczy odpowiednio zaplanować sobie jadłospis na cały tydzień.
- Monotonia odżywiania – jej konsekwencją jest nieodpowiednio zbilansowana dieta. Brak różnorodności sprawia, że nie dostarczamy dla naszego organizmu pełnej puli wartości odżywczych, witamin czy minerałów. Im bardziej kolorowe i urozmaicone posiłki, tym większe jest prawdopodobieństwo, że niedobór witamin Cię nie spotka.
- Zakup żywności przetworzonej – brak planu na posiłek często kończy się zakupem gotowych, wysoko przetworzonych dań gotowych (pizza mrożona, krokiety czy pierogi). Z ich spożycia nie wynikają żadne korzyści – to tylko puste kalorie…
- Nieregularne jedzenie – to kolejna konsekwencja braku planowania swoich jadłospisów.
- Brak śniadań i duża kolacja – znowu pojawia się ten planning.
- Dorywcze zaspakajanie głodu słodyczami i tłustymi przekąskami – wciąż to samo.
Wszystkie te elementy jesteś w stanie rozwiązać za pomocą zaplanowania posiłków i kupowanych produktów. Co więcej, oszczędzisz dzięki temu masę czasu (gotując na dwa dni) oraz pieniędzy.
Problemy z piciem wody
Ciało człowieka w ponad 60 proc. zbudowane jest z wody. Woda reguluje temperaturę ciała. Odgrywa rolę w procesie trawienia. By spalić 1 kalorię organizm potrzebuje 1 ml wody. Woda to napój, który nie ma wartości energetycznej. Wystarczy zamienić słodki napój na szklankę wody, a ilość zredukowanych kalorii w diecie będzie znacząca. Co więcej, woda stanowi środowisko wszelkich procesów zachodzących w ludzkim ciele. W tym spalania tkanki tłuszczowej. Według badania Friedrich Manz utlenianie (spalanie) kwasów tłuszczowych po spożyciu wody było o 40% wyższe niż w przypadku napojów bezcukrowych oraz słodzonych środkami słodzącymi (o niskiej zawartości sacharozy oraz sztucznymi środkami słodzącymi).
Zawsze miej przy sobie butelkę wody. ???? A najlepiej taka wielorazowego użytku. Przeciętnie zaleca się przyjmowanie około 30 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Z łatwością możecie policzyć ile wody potrzebujecie.
Ile trwa wyuczenie nowego nawyku?
Średnio? Około 30 dni. Mówi się, że proces trwa od 20 do 70 dni. Czynność powtarzana codziennie przez okres 30 dni staje się automatyczna. Po tym czasie organizm wykonuje ją nie wykorzystując energii na podejmowanie decyzji.
Do dzieła! ????