Jak skutecznie kontrolować swój apetyt?

paź 14, 2020

Co wpływa na odczuwany przez nas głód? Przede wszystkim instynkt związany z przeżyciem. Przetrwanie jest zależne, od tego ile energii potrzebuje nasz organizm. Energii na wszystkie procesy metaboliczne (przemiany materii). Na zachowania żywieniowe wpływa wiele czynników. Co wpływa na nasz apetyt?

 

Czynniki zewnętrzne: temperatura, wygląd, zapach czy smak pokarmu. W moim przypadku ślinka zaczyna ciec, gdy widzę słoik z oliwkami ????

 

Czynniki wewnętrzne: hormony, pewne obszary mózgu oraz jego neuroprzekaźniki. Kluczowe znaczenie ma współpraca mózgu z układem hormonalnym. Na głód mają wpływ hedonistyczne odczucia, które pojawiają się podczas jedzenia. Jest nim odczucie przyjemności związane z jedzeniem. Jaka w tym rola mózgu? Jego zadaniem jest ustalenie ile energii zapasowej, pozostało w organizmie. Ile energii musisz dostarczyć dla swojego ciała, tak aby utrzymać jej odpowiedni poziom.

 

Co ma wpływ na kontrolę apetytu?

 

1. Powolne jedzenie
Gdy jedzenie trafia do żołądka, nerwy znajdujące się w nim wysyłają info do mózgu. Są to informacje odpowiedzialne za odczucie sytości. Informacja ta trafia dopiero po około 10-20 minutach. Po tym czasie nasz mózg odbiera informacje o pełnym zaspokojeniu głodu. Jak to działa? Im wolniej będziemy przeżuwać pokarm, tym większe szansa, że sytość osiągniemy, przy niedużej ilości jedzenia

 

2. Jedzenie, zanim odczujesz głód
Zbyt długie przerwy między posiłkami. I nagle zaczyna się nieubłagane burczenie w brzuchu. Zalewa mnie wtedy fala czerwoności (zwłaszcza gdy spędzam czas w biurze). Długie niejedzenie skutkuje późniejszym nadmiernym objadaniem się.
W fizjologii wszystko ma swoje konsekwencji. Nadmierne objadanie się prowadzi do zmęczenia. To skutek wydzielania zbyt dużej ilość insuliny. Jej nadmiar sprawia, że znowu stajemy się głodni. Nie czekaj na głód. Zaplanuj sobie 3 główne posiłki w ciągu dnia i ich stałe pory

 

3. Sen–Zmęczenie sprawia, że mamy zwiększone łaknienie na węglowodany i tłuszcz (w tym słodycze)
Kiedy śpimy nasze ciało wydziela hormon-leptynę. Ma ona wpływ na uczucie sytości. Jeśli się nie wysypiasz, ilość tego hormonu zmniejsza się, co skutkuje większym apetytem. 7 godzin – taka ilość snu zapewni Ci pełnie wypoczynku.

 

4. Zbyt małe spożycie wody
Nie dostateczne nawodnienie powoduje uczucie zmęczenia, brak energii, przez co zaczynamy się objadać. Powtórzę to po raz kolejny Zawsze miej przy sobie butelkę wody ???? Ale nie taką zwyczajna, plastikową! Kup butelkę wielorazowego użytki. Zero waste już dawno przestało być trendem. Stało się potrzebą! To my mamy wpływ na kształtowanie naszego otoczenia.
To ile tej wody? Przeciętnie zaleca się przyjmowanie około 30 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Z łatwością możecie policzyć ile wody potrzebujecie.

 

Cztery kroki, 30 dni nauki każdego z nich. Nowe nawyki. Nowe umiejętności. Sukces w kierunku lepszego odżywiania! Zaplanuj je i zacznij już dziś ????

 

polecane

Wielkanoc w Zdrowym stylu!

Wielkanoc w Zdrowym stylu!

Z takim zdrowym teamem odkryjesz nowe smaki i zadbasz o zdrowie podczas Świąt Wielkanocnych! Wielkanoc to czas radości, rodzinnego ciepła i wyjątkowych smaków. Tradycyjnie kojarzy się z obfitością potraw, słodkościami i...

Takie zdrowe Święta

Takie zdrowe Święta

Boże Narodzenie to czas, kiedy spotykamy się w rodzinie, delektujemy wyjątkowymi potrawami i cieszymy się magicznym klimatem. Jednak, często towarzyszą temu również pokusy kaloryczne i nadmiar wysoko przetworzonej żywności. Jak więc połączyć świąteczną radość z...

Pierniczki na choinkę

Pierniczki na choinkę

Jeżeli nie masz jeszcze świątecznej choinki i szukasz nowego sposobu na jej ozdobienie, to mamy dla Ciebie pomysł idealny – pięknie wygląda, niebiańsko pachnie, a do tego jeszcze świetnie smakuje! Mowa o pierniczkach, które nie tylko mogą pojawić się na świątecznym...