Jak skutecznie kontrolować swój apetyt?

paź 14, 2020

Co wpływa na odczuwany przez nas głód? Przede wszystkim instynkt związany z przeżyciem. Przetrwanie jest zależne, od tego ile energii potrzebuje nasz organizm. Energii na wszystkie procesy metaboliczne (przemiany materii). Na zachowania żywieniowe wpływa wiele czynników. Co wpływa na nasz apetyt?

 

Czynniki zewnętrzne: temperatura, wygląd, zapach czy smak pokarmu. W moim przypadku ślinka zaczyna ciec, gdy widzę słoik z oliwkami ????

 

Czynniki wewnętrzne: hormony, pewne obszary mózgu oraz jego neuroprzekaźniki. Kluczowe znaczenie ma współpraca mózgu z układem hormonalnym. Na głód mają wpływ hedonistyczne odczucia, które pojawiają się podczas jedzenia. Jest nim odczucie przyjemności związane z jedzeniem. Jaka w tym rola mózgu? Jego zadaniem jest ustalenie ile energii zapasowej, pozostało w organizmie. Ile energii musisz dostarczyć dla swojego ciała, tak aby utrzymać jej odpowiedni poziom.

 

Co ma wpływ na kontrolę apetytu?

 

1. Powolne jedzenie
Gdy jedzenie trafia do żołądka, nerwy znajdujące się w nim wysyłają info do mózgu. Są to informacje odpowiedzialne za odczucie sytości. Informacja ta trafia dopiero po około 10-20 minutach. Po tym czasie nasz mózg odbiera informacje o pełnym zaspokojeniu głodu. Jak to działa? Im wolniej będziemy przeżuwać pokarm, tym większe szansa, że sytość osiągniemy, przy niedużej ilości jedzenia

 

2. Jedzenie, zanim odczujesz głód
Zbyt długie przerwy między posiłkami. I nagle zaczyna się nieubłagane burczenie w brzuchu. Zalewa mnie wtedy fala czerwoności (zwłaszcza gdy spędzam czas w biurze). Długie niejedzenie skutkuje późniejszym nadmiernym objadaniem się.
W fizjologii wszystko ma swoje konsekwencji. Nadmierne objadanie się prowadzi do zmęczenia. To skutek wydzielania zbyt dużej ilość insuliny. Jej nadmiar sprawia, że znowu stajemy się głodni. Nie czekaj na głód. Zaplanuj sobie 3 główne posiłki w ciągu dnia i ich stałe pory

 

3. Sen–Zmęczenie sprawia, że mamy zwiększone łaknienie na węglowodany i tłuszcz (w tym słodycze)
Kiedy śpimy nasze ciało wydziela hormon-leptynę. Ma ona wpływ na uczucie sytości. Jeśli się nie wysypiasz, ilość tego hormonu zmniejsza się, co skutkuje większym apetytem. 7 godzin – taka ilość snu zapewni Ci pełnie wypoczynku.

 

4. Zbyt małe spożycie wody
Nie dostateczne nawodnienie powoduje uczucie zmęczenia, brak energii, przez co zaczynamy się objadać. Powtórzę to po raz kolejny Zawsze miej przy sobie butelkę wody ???? Ale nie taką zwyczajna, plastikową! Kup butelkę wielorazowego użytki. Zero waste już dawno przestało być trendem. Stało się potrzebą! To my mamy wpływ na kształtowanie naszego otoczenia.
To ile tej wody? Przeciętnie zaleca się przyjmowanie około 30 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Z łatwością możecie policzyć ile wody potrzebujecie.

 

Cztery kroki, 30 dni nauki każdego z nich. Nowe nawyki. Nowe umiejętności. Sukces w kierunku lepszego odżywiania! Zaplanuj je i zacznij już dziś ????

 

polecane

Zdrowe nawyki na wakacjach

Zdrowe nawyki na wakacjach

Wakacje dla wielu z nas kojarzą się z beztroską i luzem. Zarówno jeśli chodzi o odpoczynek od szkoły i pracy, jak też rozluźnienie restrykcji żywieniowych. Chociaż chwilowe przymknięcie oka na dietę nie zniweczy dotychczas wypracowanych efektów, warto dbać o zdrowe...

Takie zdrowe dodatki na grilla

Takie zdrowe dodatki na grilla

Dodatki do grilla – przystawki, które zaostrzą apetyt gości. Grillowanie to świetny czas na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi, biesiadowanie oraz jedzenie pysznych dań. Jednak zanim na ruszcie zacznie skwierczeć, na stole postawić trzeba przekąski, które z...

Sposób na tofu z grilla

Sposób na tofu z grilla

Można grillować kiełbaski i kurczaka – to najbardziej powszechne produkty, które wrzucamy na ruszt. Coraz częściej też sięgamy po różnego rodzaju sery, np. halloumi oraz warzywa – paprykę, cukinię, bakłażana czy pieczarki portobello. Co zrobić w sytuacji gdy jesteśmy...