Kto powinien stosować dietę bezglutenową, a komu może ona wręcz zaszkodzić? Dieta ta to jeden z najmodniejszych trendów ostatnich lat. Mimo, że coraz więcej ekspertów wypowiada się w kontekście szkodliwości bezpodstawnego stosowania diety bezglutenowej, niestety nadal ma ona rzeszę swoich fanów. Większość z nich stosuje dietę bezglutenową bez wskazań medycznych. Tymczasem w dłuższej perspektywie taka eliminacja może doprowadzić do poważnych niedoborów pokarmowych, szczególnie jeśli jest stosowana na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem bądź dietetykiem.
W jaki sposób dieta bezglutenowa może nam szkodzić? Doniesienia naukowe wskazują, że dieta bezglutenowa może redukować liczbę bakterii jelitowych z rodzaju Bifidobacterium, czyli tych korzystnie wpływających na całą mikrobiotę. Dodatkowo, dieta bezglutenowa wiąże się z większym ryzykiem rozwoju insulinooporności, cukrzycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, w dłuższej perspektywie czasu, na skutek mało urozmaiconych posiłków, dieta bezglutenowa może być niedoborowa w składniki mineralne oraz witaminy – u osób przewlekle stosujących dietę bezglutenową obserwuje się niedobór magnezu, żelaza, wapnia, cynku, kwasu foliowego, witamin z grupy B oraz błonnika pokarmowego. Zauważa się z kolei wyższy udział tłuszczu oraz sodu w diecie, które jak udowodniono – niekorzystnie wpływają na stan zdrowia populacji. Dzieję się tak dlatego, że osoby wybierające dietę bezglutenową uważają, że bezpieczniej jest spożywać nabiał, mięso, ryby, jaja oraz tłuszcze – bo te, jak wiadomo, są naturalnie wolne od glutenu. Dochodzą do tego bezglutenowe produkty przetworzone, które mimo, że zawierają znak Przekreślonego Kłosa, to nierzadko w składzie zawierają nie do końca zdrowe komponenty.
Nie należy bez wskazań medycznych, po uprzedniej diagnostyce, całkowicie odstawiać glutenu z diety. Niesie to za sobą ryzyko chorób cywilizacyjnych oraz poważnych niedoborów pokarmowych.