Dieta „home office” – jak nie podjadać na kwarantannie?

gru 7, 2020

Obecne wydarzenia przewróciły do góry nogami codzienność ludzi na całym świecie. Pandemia koronawirusa nie ustępuje, co w konsekwencji niesie za sobą zaostrzenie restrykcji i wprowadzanie kolejnych ograniczeń. Jednym z nich jest zasada #zostańwdomu. Niestety fakt ten sprawił, że większość czasu spędzamy na kanapie, a jedyną aktywnością jest wycieczka do lodówki po „coś na ząb”. Mamy coraz mniej ruchu, co niestety odbija się na naszej sylwetce. Spędzanie całego dnia w domu i częste podjadanie to warunki, które sprzyjają tyciu. Jak w tym szaleństwie zadbać o swoje zdrowie, a także jak powinna wyglądać dieta w czasie kwarantanny? Przedstawimy Ci jak w prosty sposób zadbać o regularność i jakość Twoich posiłków.

  • Stwórz harmonogram posiłków

Największym plusem kwarantanny jest to, że mamy znacznie więcej czasu. Wykorzystaj go między innymi na planowanie posiłków. 5 posiłków dziennie to złoty standard. Zaplanuj je godzinowo i stwórz harmonogram na cały tydzień. Jedz regularnie w odstępach 2–4 godzin i absolutnie nie podjadaj niczego pomiędzy nimi! Pierwszy posiłek powinien być zjedzony w ciągu 1 godziny od wstania z łóżka, z kolei ostatni 3 godziny przed zaśnięciem. Jeśli mamy dobrze zaplanowane posiłki i spożywamy je regularnie to ochota na podjadanie jest dużo mniejsza.

  • Wprowadź listę zakupów

Jak już zaplanujesz swoje dania na cały tydzień, to wypisz listę składników. Ułatwi Ci to buszowanie po sklepach i pozwoli w przemyślany sposób zrobić zakupy. Jedna wizyta tygodniowo wystarczy, żeby zrobić zakupy na cały nadchodzący tydzień. Skorzysta na tym zarówno Twoje zdrowie, jak i portfel. Nie pozwól, żeby w spisie produktów znalazły się chipsy, paluszki, batoniki i ciastka – jeśli ich nie kupisz, to nie będziesz ich podjadał podczas pracy w trybie home office.

  • Wybieraj najlepsze produkty

Tworząc menu nie zapomnij uwzględnić najważniejszych grup produktów. Komponuj dania tak, aby znalazły się w nich kasze, rośliny strączkowe, zielone warzywa, warzywa korzeniowe, owoce, orzechy oraz pestki. Szukaj szyldu Takie Zdrowe, który znacznie ułatwi Ci wycieczkę po sklepie. W tym miejscu znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz w najwyższej możliwej jakości. Przejrzysty układ produktów na regale pozwoli Ci zaoszczędzić czas i dokonać właściwego wyboru.

  • Zorganizuj sobie miejsce do pracy

Komputer na kolanach leżąc na sofie, albo co gorsza w łóżku, to nie jest dobry sposób na „home office”. Zorganizuj sobie przestrzeń przy stole z wygodnym fotelem i pracuj tylko tam. Organizacja czasu to podstawa owocnej pracy zdalnej. Nie chcesz przecież przesiedzieć całego dnia przed komputerem. Leżenie na kanapie w salonie z lodówką w zasięgu oka nie jest wskazane ????

  • Zadbaj o aktywność

Zbilansowana dieta to już połowa sukcesu, ale pełnię zdrowa osiągniesz dzięki aktywności fizycznej. Przynajmniej 3 razy w tygodniu zaplanuj sobie godzinny spacer w pobliskim parku. Świeże powietrze i dawka słońca w mgnieniu oka poprawią Ci humor, a dodatkowo pozwolą spalić kalorie. Nadmiaru kalorii możesz się tez pozbyć poprzez wykonywanie domowych obowiązków. Godzina gotowania to możliwość spalenia 100 kcal, mycie okien to wydatek 240 kcal, z kolei odkurzanie 250 kcal. Godzinne zakupy to już wysiłek, który pozwala spalić nawet 300 kcal. Wracając z zakupów koniecznie zrezygnuj z windy, bo wejście po schodach na 8 piętro będzie Cię kosztować kolejne 100 kcal.

Kwarantanna nie zwalnia Cię z dbania o jakość przyrządzanych posiłków. Nie przerzucaj się na niezdrowe przekąski, bo zdrowa i dobrze zbilansowana dieta jest szczególnie istotna w okresie, w którym musimy walczyć o wysoką odporność. Home office nie musi łączyć się z dodatkowymi kilogramami.  Im szybciej wdrożysz nasze zmiany, tym lepiej dla Ciebie! ????

polecane

Vege lody dla małych Smakoszy

Vege lody dla małych Smakoszy

Coraz więcej rodziców zwraca uwagę na to, aby dobrze odżywiać swoje dzieci. Wiąże się z tym unikanie przetworzonej żywności bogatej w cukier. W lato na każdym rogu czyhają słodzone napoje gazowane, lemoniady i… lody. Dzieci uwielbiają lody i w czasie wakacyjnym...

Zdrowe nawyki na wakacjach

Zdrowe nawyki na wakacjach

Wakacje dla wielu z nas kojarzą się z beztroską i luzem. Zarówno jeśli chodzi o odpoczynek od szkoły i pracy, jak też rozluźnienie restrykcji żywieniowych. Chociaż chwilowe przymknięcie oka na dietę nie zniweczy dotychczas wypracowanych efektów, warto dbać o zdrowe...

Takie zdrowe dodatki na grilla

Takie zdrowe dodatki na grilla

Dodatki do grilla – przystawki, które zaostrzą apetyt gości. Grillowanie to świetny czas na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi, biesiadowanie oraz jedzenie pysznych dań. Jednak zanim na ruszcie zacznie skwierczeć, na stole postawić trzeba przekąski, które z...