Dieta „home office” – jak nie podjadać na kwarantannie?

gru 7, 2020

Obecne wydarzenia przewróciły do góry nogami codzienność ludzi na całym świecie. Pandemia koronawirusa nie ustępuje, co w konsekwencji niesie za sobą zaostrzenie restrykcji i wprowadzanie kolejnych ograniczeń. Jednym z nich jest zasada #zostańwdomu. Niestety fakt ten sprawił, że większość czasu spędzamy na kanapie, a jedyną aktywnością jest wycieczka do lodówki po „coś na ząb”. Mamy coraz mniej ruchu, co niestety odbija się na naszej sylwetce. Spędzanie całego dnia w domu i częste podjadanie to warunki, które sprzyjają tyciu. Jak w tym szaleństwie zadbać o swoje zdrowie, a także jak powinna wyglądać dieta w czasie kwarantanny? Przedstawimy Ci jak w prosty sposób zadbać o regularność i jakość Twoich posiłków.

  • Stwórz harmonogram posiłków

Największym plusem kwarantanny jest to, że mamy znacznie więcej czasu. Wykorzystaj go między innymi na planowanie posiłków. 5 posiłków dziennie to złoty standard. Zaplanuj je godzinowo i stwórz harmonogram na cały tydzień. Jedz regularnie w odstępach 2–4 godzin i absolutnie nie podjadaj niczego pomiędzy nimi! Pierwszy posiłek powinien być zjedzony w ciągu 1 godziny od wstania z łóżka, z kolei ostatni 3 godziny przed zaśnięciem. Jeśli mamy dobrze zaplanowane posiłki i spożywamy je regularnie to ochota na podjadanie jest dużo mniejsza.

  • Wprowadź listę zakupów

Jak już zaplanujesz swoje dania na cały tydzień, to wypisz listę składników. Ułatwi Ci to buszowanie po sklepach i pozwoli w przemyślany sposób zrobić zakupy. Jedna wizyta tygodniowo wystarczy, żeby zrobić zakupy na cały nadchodzący tydzień. Skorzysta na tym zarówno Twoje zdrowie, jak i portfel. Nie pozwól, żeby w spisie produktów znalazły się chipsy, paluszki, batoniki i ciastka – jeśli ich nie kupisz, to nie będziesz ich podjadał podczas pracy w trybie home office.

  • Wybieraj najlepsze produkty

Tworząc menu nie zapomnij uwzględnić najważniejszych grup produktów. Komponuj dania tak, aby znalazły się w nich kasze, rośliny strączkowe, zielone warzywa, warzywa korzeniowe, owoce, orzechy oraz pestki. Szukaj szyldu Takie Zdrowe, który znacznie ułatwi Ci wycieczkę po sklepie. W tym miejscu znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz w najwyższej możliwej jakości. Przejrzysty układ produktów na regale pozwoli Ci zaoszczędzić czas i dokonać właściwego wyboru.

  • Zorganizuj sobie miejsce do pracy

Komputer na kolanach leżąc na sofie, albo co gorsza w łóżku, to nie jest dobry sposób na „home office”. Zorganizuj sobie przestrzeń przy stole z wygodnym fotelem i pracuj tylko tam. Organizacja czasu to podstawa owocnej pracy zdalnej. Nie chcesz przecież przesiedzieć całego dnia przed komputerem. Leżenie na kanapie w salonie z lodówką w zasięgu oka nie jest wskazane ????

  • Zadbaj o aktywność

Zbilansowana dieta to już połowa sukcesu, ale pełnię zdrowa osiągniesz dzięki aktywności fizycznej. Przynajmniej 3 razy w tygodniu zaplanuj sobie godzinny spacer w pobliskim parku. Świeże powietrze i dawka słońca w mgnieniu oka poprawią Ci humor, a dodatkowo pozwolą spalić kalorie. Nadmiaru kalorii możesz się tez pozbyć poprzez wykonywanie domowych obowiązków. Godzina gotowania to możliwość spalenia 100 kcal, mycie okien to wydatek 240 kcal, z kolei odkurzanie 250 kcal. Godzinne zakupy to już wysiłek, który pozwala spalić nawet 300 kcal. Wracając z zakupów koniecznie zrezygnuj z windy, bo wejście po schodach na 8 piętro będzie Cię kosztować kolejne 100 kcal.

Kwarantanna nie zwalnia Cię z dbania o jakość przyrządzanych posiłków. Nie przerzucaj się na niezdrowe przekąski, bo zdrowa i dobrze zbilansowana dieta jest szczególnie istotna w okresie, w którym musimy walczyć o wysoką odporność. Home office nie musi łączyć się z dodatkowymi kilogramami.  Im szybciej wdrożysz nasze zmiany, tym lepiej dla Ciebie! ????

polecane

3 bezglutenowe propozycje na drugie śniadanie

3 bezglutenowe propozycje na drugie śniadanie

Jesteś w natłoku obowiązków i nie masz czasu na pełnowartościowe drugie śniadanie w pracy, szkole lub na uczelni? Czy dodatkowo dokucza Ci nietolerancja glutenu, a może od dziecka jesteś na ścisłej diecie bezglutenowej? Niezależnie od tego z jakich powodów unikasz...

Kolorowe tortille na szybki obiad

Kolorowe tortille na szybki obiad

Wracasz zmęczony po ciężkim dniu do domu i chciałbyś coś przekąsić? Wszyscy to znamy – po pracy trzeba jeszcze zrobić zakupy, odebrać dzieci, zrobić szybkie porządki i w końcu ugotować obiad dla całej rodziny! W momencie, w którym każda minuta jest na wagę złota...

Przekąski na ostatni piknik lata

Przekąski na ostatni piknik lata

Zawsze trochę nam szkoda żegnać się z latem i wakacjami, szczególnie że są takie krótkie! Zbliża się ostatni weekend tego lata pogoda nam dopisuje, więc pora na ostatni w tym sezonie piknik! Warto zadbać o odpowiednie okoliczności i sprawić, żeby to pożegnanie lata...