Dzisiejszy pośpiech i brak czasu sprawiają, że zaniedbujemy dietę i szukamy szybkich rozwiązań. Dla Wielu z Was są to niestety wysokoprzetworzone produkty gotowe. Rynek żywnościowy dzięki nowoczesnym technologiom wprowadza coraz więcej produktów z długą datą ważności. Żywność wysokoprzetworzona to produkty, które zostały poddane obróbce technologicznej w zakładach przemysłu spożywczego, po to by zwiększyć ich trwałość, a także przyspieszyć proces przygotowywania. Znaczna część gotowych produktów zawiera mnóstwo szkodliwych dodatków do żywności, takich jak: substancje konserwujące, emulgatory, sztuczne aromaty oraz chemiczne barwniki. W produktach tego typu górują utwardzone tłuszcze roślinne oraz łatwo przyswajalne węglowodany, a to już prosta droga do rozwoju otyłości i chorób dietozależnych.
Jak rozpoznać produkty wysokoprzetworzone i co zrobić, żeby przypadkiem nie znalazły się w naszym koszyku? Jak zwykle kluczem do udanych zakupów jest czytanie etykiet. Oto wskazówki jak odróżnić zdrową żywność od tej szkodliwej!
- Unikaj produktów zawierających długie listy składników. Jeśli widzisz, że w składzie jogurtu jest aż 10 pozycji, a połowa z nich to E, odstaw taki towar z powrotem na półkę. Im mniej składników, tym produkt jest bardziej naturalny.
- Jeśli zobaczysz na pierwszym miejscu cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy – odłóż go. Takie składniki bardzo często znajdziesz na opakowaniach batonów i napojów gazowanych. Wysoka pozycja cukru w opisie oznacza, że jest on podstawą produktu. Przypominamy, że nadmiar cukru w diecie może prowadzić do nadwagi i otyłości, a w konsekwencji do rozwoju cukrzycy typu 2.
- Unikaj kupowania wędlin, kiełbas i parówek. To bardzo często kopalnia konserwantów. Spróbuj kupować wędliny ekologiczne, wysokiej jakości lub wykonuj je sam w domu. W szczególności unikaj przetworów mięsnych, które zawierają MOM. MOM – mięso oddzielone mechanicznie, jest to rozdrobniona masa tłuszczowo-mięsna tusz drobiowych, składająca się w większości z tłuszczu.
- Uważaj na gotowe sosy do makaronów i produkty w proszku. Mogą zawierać spore ilości sztucznych zagęstników, barwników, aromatów, konserwantów i emulgatorów. Nie sięgaj po produkt, jeżeli w składzie zobaczysz, między innymi: karagen, tetrazyna (E102), glutaminian sodu, inozynian disodowy, guanylan disodowy, mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych (E471). Są szkodliwe szczególnie dla najmłodszych.
- Bądź czujny przy wyborze batoników i ciastek. Słodycze wysokoprzetworzone mają w swoim składzie najczęściej słabej jakości rafinowany olej palmowy, który może zawierać szkodliwe tłuszcze trans. Jeżeli widzisz w składnie utwardzony olej roślinny bądź utwardzony olej palmowy to zdecydowanie odstaw taki produkt z powrotem na półkę. Znacznie lepszym wyborem będą ciastka z olejem rzepakowym lub masłem orzechowym.
- Zwracaj uwagę na certyfikaty. Jeżeli, gotowe dania obiadowe lub półprodukty do przygotowania posiłków, nawet te występujące w formie proszku, posiadają certyfikat jakości ekologicznej, to możesz mieć pewność, że nie będzie to produkt nafaszerowany konserwantami.
Jeżeli jesteś zabiegany i nie masz czasu na czytanie etykiet, to nic straconego! Z pomocą biegnie Takie Zdrowe! Na pólkach oznaczonych naszym logo nie znajdziesz produktów wysokoprzetworzonych, które są szkodliwe dla zdrowia. Wszystkie Takie Zdrowe artykuły zostały wyselekcjonowane tak, żebyś mógł na ich podstawie tworzyć pełnowartościową zdrową dietę!
Monika Krauz – Kędzierska, Dietetyk Takie Zdrowe