Jak unikać pułapek podczas zakupów w sklepie spożywczym?

lis 5, 2020

Jak unikać pułapek podczas zakupów w sklepie spożywczym?

Bycie świadomym konsumentem dla wielu z Was jest bardzo trudne. Wydaję się, że cel jest nie do opanowania, wymaga sporo czasu i dużej wiedzy z zakresu żywienia. Owszem zdrowe gotowanie, dobór odpowiednich produktów, tworzących zbilansowaną dietę, nie jest łatwą sztuką. Zapewniamy jednak, że warto poświecić temu czas i wejść w świat zdrowej żywności. To z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Zyskasz to co najważniejsze – ZDROWIE!

Nasz wykwalifikowany zespół Takie Zdrowe intensywnie śledzi poczynania producentów żywności, bacznie obserwuje rynek spożywczy i analizuje składy produktów. Dziś pragniemy się podzielić z Tobą naszą wiedzą i pokazać Ci, jak robić świadome i zdrowe zakupy, unikając przy tym różnego rodzaju pułapek stawianych nam przez producentów żywności.

  • Zrób listę produktów

Zacznijmy od początku. Lista zakupów to podstawa! Postaraj się znaleźć przed wyjściem do sklepu 20 minut, żeby sprawdzić czego Ci brakuje. Posegreguj produkty na kategorie, dzięki temu zaoszczędzić czas buszując po sklepie. Możesz nawet pójść o krok dalej i przygotować propozycje potraw, które planujesz zrobić w danym tygodniu, to znacznie ułatwi Ci stworzenie wykazu potrzebnych produktów. Uwaga! Nie zapomnij uwzględnić owoców i warzyw, które powinny dominować na Twojej liście ????

  • Czytaj etykiety

Szczególnie na początku swojej drogi ze zdrową żywnością musisz poznać skład produktów. Najbardziej powinny zainteresować nas 4 pierwsze składniki z listy, bo to ich jest ilościowo najwięcej w danym produkcie. Odłóż go z powrotem na półkę jeżeli:

  • na pierwszym miejscu zobaczysz cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy.

Pamiętaj hasło „fit”, „light” to bardzo często pułapka! Zmniejszona jest zawartość tłuszczu, ale cukru jest za to w nadmiarze. Sytuacja często spotykana przy jogurtach. Jeżeli w składzie zobaczyć 25 g cukru w porcji to oznacza, że zawiera aż 5 łyżeczek cukru (1 łyżeczka to 5 g).

  • w składzie są chemiczne nazwy składników.

Pamiętaj też, że nie każde „E” jest złe. E300 to np. witamina C. Jeżeli nie znasz jakiegoś symbolu bądź nazwy – skorzystaj z telefonu i sprawdź w Internecie. W ten sposób udoskonalisz swoją wiedzę żywieniową. 

  • zobaczysz olej palmowy, a także utwardzony lub częściowo utwardzony tłuszcz roślinny.

Taki rodzaj oleju zawiera szkodliwe dla organizmu tłuszcze trans, które przyczyniają się do wzrostu ryzyka wystąpienia wielu chorób miażdżycowych. Takie składniki nie powinny się znaleźć w zdrowej diecie.

  • Uważaj na produkty dla dzieci

Nie wszystkie produkty oznaczone sympatycznym misiem są dobre dla naszych pociech. Dieta najmłodszych powinna bazować na niskoprzetworzonych produktach, bez dodatku konserwantów i dużych ilości cukru. Takie składniki niestety często występują w kolorowych produktach dla dzieci. Tutaj po raz kolejny sprawdzi się wnikliwe czytanie etykiet.

  • Omijaj produkty wysokoprzetrworzone

Żywność wysokoprzetworzona to produkty, które zostały poddane obróbce technologicznej w zakładach przemysłu spożywczego, aby zwiększyć ich trwałość, a także przyspieszyć proces przygotowywania. Większość z nich to kopalnia szkodliwych dodatków do żywności, takich jak: substancje konserwujące, emulgatory, sztuczne aromaty i barwniki. W ich składzie górują łatwo przyswajalne węglowodany, które zwiększają ryzyko otyłości i chorób dietozależnych.

  • Znajdź alejkę „Zdrowa Żywność”

To miejsce znacznie ułatwia świadome zakupy. Jednym słowem, „Eldorado” dla zdrowo zakręconych! Półki wręcz uginają się od dobrej jakości produktów. Tutaj również znajdziesz najwięcej artykułów oznaczonych certyfikatem rolnictwa ekologicznego – Euroliściem, który daje nam pewność, że produkt został wytworzony bez udziału szkodliwych substancji. W alejce łatwo odnajdziesz zdrowe soki, produkty zbożowe, przekąski, produkty dla dzieci, warzywa i owoce, czyli wszystko to czego potrzebujesz.  

Kupuj świadomie i ciesz się zdrowiem!

polecane

Przekąskowe bestsellery, czyli co zabrać ze sobą na domówkę

Przekąskowe bestsellery, czyli co zabrać ze sobą na domówkę

Zbliżają się Andrzejki, a jak wiemy to czas magiczny, pełen wróżb i radosnych spotkań ze znajomymi. Warto już teraz zastanowić się, jak się do niego odpowiednio przygotować, ale najpierw powiedzmy sobie kilka słów o tym magicznym dniu! Andrzejki to tradycyjne polskie...

Rozgrzewające jesienne herbaty

Rozgrzewające jesienne herbaty

Jak przetrwać jesienne załamanie pogody i pierwsze przymrozki, a w dodatku z lekką chandrą związaną z najkrótszymi dniami w roku? Mamy na to idealne rozwiązanie! Ulubiony kubek wypełniony po brzegi gorącą, aromatyczną herbatą. Taki złocisty napar momentalnie Cię...

Moje takie zdrowe dla diabetyka

Moje takie zdrowe dla diabetyka

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest corocznie 14 listopada. To międzynarodowa inicjatywa mająca na celu zwiększenie świadomości na temat cukrzycy, jej przyczyn, objawów, leczenia i zapobiegania. Dzień ten został ustanowiony przez Międzynarodową Federację...