Październik to miesiąc dobroci dla zwierząt. Rozpoczyna się od Światowego Dnia Wegetarianizmu. To dobra okazja, żeby spróbować czegoś nowego! Jako dietetyk uważam, że kuchnia roślinna może być dla każdego. Wierzę w to, że warto jeść mniej mięsa.
Nie mówię o pełnej z niego rezygnacji. Wszystko w świecie powinno mieć swoją równowagę. Dla mnie dieta roślinna to możliwość poznawania nowych smaków, kompozycji czy mieszanek przypraw.
Co jedzą weganie?
Weganie jedzą wyłącznie żywność pochodzenia roślinnego. Są to między innymi: warzywa, owoce, rośliny strączkowe, zboża, orzechy, alternatywy mięsa takie jak: tofu, wegańskie burgery, kotlety, parówki (na bazie soi, seitanu czy łubinu).
Nie jedzą mięsa ani produktów odzwierzęcych. Weganie nie spożywają również dodatków żywnościowych, które pozyskiwane są od zwierząt: żelatyna, laktoza, serwatka, szelak, karmin, karuk (substancja otrzymywana z suszonych pęcherzy pławnych ryb).
Czy Dieta Wegańska jest zdrowa?
Oczywiście, że tak. Według Akademii Żywienia i Dietetyki dobrze zbilansowana dieta roślinna może być stosowana w każdym okresie życia człowieka.
Nie zależnie od rodzaju diety, niezaplanowane żywienie niesie ze sobą ryzyko niedoborów pokarmowych.
Mity diety wegańskie
- Nie da się nią najeść.
Wynika to z nieodpowiedniego przygotowania. Ludzie przechodzący na dietę roślinną nie analizują czym zastąpić odzwierzęce źródła białka. Ostatecznie jego niedobór powoduje, że jesteśmy głodni. W naszych głowach pojawiają się zachcianki oraz głód. Ostateczenie zaczynamy pojadać i to nie koniecznie wegańsko (parówka na poczekaniu ;D).
- Nie dostarcza odpowiedniej ilości białka.
Często słyszę opinie, że dieta wegańska nie jest w stanie zapewnić nam pełnowartościowego białka. Produkty roślinne również zawierają aminokwasy (tak jak mięso czy jaja). Należy je odpow
I rzeczywiście, jeśli spożywać będziesz w ciągu dnia samego węglowodany to, to odczujesz brak białka. Połączenie kotleta z buraka lub kaszy z surówką, podawanego z kaszą nie jest idealnym połączeniem (węgle+węgle+węgle = brak białka) .
Jakie produkty zastąpią nam białko odzwierzęce w diecie wegańskiej?
- nasiona strączkowe,
- seitan,
- tofu,
- tempeh
- granulat sojowy
- grzyby,
- bakłażan,
- kalafior,
- orzechy,
3. Nadmiar strączków powoduje gazy -to akurat fakt, ale powiem wam jak łatwo temu zaradzić. ????
Jeśli fasola w waszej diecie występowała wyłącznie jako fasolka po bretońsku. I to raz na kwartał. Nie dziw się, że Twoje ciało nie jest przyzwyczajone do strączków. Strączki są bogate w oligosacharydy. Fermentują one w jelicie co powoduje gazy.
Zalecam więc wprowadzać je do jadłospisu powoli. Zacznij od tych o drobnych nasionach np. czerwona soczewica (mniejsza ilość oligosacharydów).
Co więcej, można zmniejszyć ich ilość za pomocą moczenia. Moczenie fasoli (12-18h) czy soczewicy (około 2h) w znaczący sposób redukuje ilość oligosacharydów.
Ale Luiza, przecież codzienne moczenie i gotowanie strączków to strata czasu!
Hola hola, wystarczy to sobie zaplanować. Wystarczy, że jutro ugotujesz większą ilość fasoli np. na 10 porcji. Następnie je po porcjować i zamrozić. Przy kolejnym posiłków wrzuć mrożone strączki i do gotowanej wody czy sosu i voilà! Szybki obiad gotowy będzie w 15 minut. Ja praktykuję tę metodę od lat!
Okey, trochę się rozpisałam, ale mam nadzieję, że zaciekawiłam Cię tematem na tyle, żeby spróbować.
A wszystkim celebrującym dzisiejsze święto Światowego Dnia Wegetarianizmu życzymy Wszystkiego Zdrowego!