Zdrowe żywienie

sie 12, 2020

Zdrowe odżywianie najczęściej kojarzy się z monotonią, ciągłymi wyrzeczeniami, rezygnacją z ulubionych posiłków, zmianą swojego życia o 180 stopni. Można się zniechęcić już na samą myśl. Aby przekonać się, że wszystko powyższe jest nieprawdą – trzeba spróbować. Wszystkie te negatywne myśli odejdą w zapomnienie, gdy przekonamy się na własnej skórze, że odżywiając się zdrowo jemy apetyczne potrawy, nie jesteśmy głodni oraz możemy korzystać z mnogości produktów oferowanych dla osób dbających o swoje zdrowie.
Łącząc to, co pożywne i wartościowe, z tym co smaczne i apetyczne przybliżamy się do zdrowia. Aby czerpać z tego przyjemność, powinniśmy jeść to, co nam smakuje. Inaczej szybko się zniechęcimy i poddamy, a chodzi przecież o wypracowanie długotrwałych nawyków żywieniowych. Zdrowe odżywianie nie jest męczarnią, kiedy posiłki dobrane są pod indywidualne gusta, preferencje i smaki. Praktycznie każdą potrawę lub produkt można zamienić na zdrowszą wersję.
Najważniejsza zasada? Dużo różnokolorowych warzyw i nieprzetworzone produkty! Możemy na co dzień jeść zdrowo i pełnowartościowo, a podczas weekendu bez wyrzutów sumienia pozwolić sobie na pizzę, kawałek ciasta bądź tort urodzinowy i wciąż cieszyć się prawidłową masą ciała i smukłą sylwetką. Nie sposób nie zauważyć, że zdrowe odżywianie to nie wyłącznie dostarczanie odpowiedniej ilości kalorii oraz wartości odżywczych, ale również komfort psychiczny i radość ze spożywanych posiłków. Warto eksperymentować w kuchni i próbować zdrowszych, alternatywnych wersji naszych ulubionych potraw i słodyczy, które mogą okazać się dużo smaczniejsze niż ich tradycyjne odpowiedniki.
Jaki jest najzdrowszy sposób żywienia? Taki, który jesteśmy w stanie utrzymać. Nie taki składający się w większości z jarmużu, kiełków brokułu i młodego jęczmienia, ale taki, który pokochamy, dopasujemy do siebie, będziemy w nim trwać długotrwale, a co najważniejsze będzie służyć naszemu zdrowiu przez wiele lat.
Zdrowe odżywianie to umiejętne dobieranie produktów spożywczych, które tworzą dobrze zbilansowany jadłospis. Taki, który chcemy stosować na co dzień, dobrowolnie, bez przymusu. Nie chodzi w nim o skrajności, a o znalezienie złotego środka, który sprawi, że zdrowsze wybory wejdą nam w nawyk i będą naturalnych odruchem. Zdrowe odżywianie to również dobra relacja z jedzeniem, cieszenie się na posiłek oraz budowanie zdrowych nawyków żywieniowych na lata. Metodą małych kroków i stawianiem konkretnych, mierzalnych celów można dojść do świadomego, zdrowego jedzenia i zapewniania organizmowi na co dzień tego, co najlepsze.
Zdrowe żywienie ma na nas ogromny wpływ. Epidemia otyłości oraz mnogość innych chorób cywilizacyjnych jest pokłosiem braku szacunku do swojego organizmu. Aby temu zaradzić, potrzeba zaledwie niewielkich zmian, wprowadzanych stopniowo, które będą przybliżać nas do wysokojakościowego, świadomego, zdrowego odżywiania.


polecane

Vege lody dla małych Smakoszy

Vege lody dla małych Smakoszy

Coraz więcej rodziców zwraca uwagę na to, aby dobrze odżywiać swoje dzieci. Wiąże się z tym unikanie przetworzonej żywności bogatej w cukier. W lato na każdym rogu czyhają słodzone napoje gazowane, lemoniady i… lody. Dzieci uwielbiają lody i w czasie wakacyjnym...

Zdrowe nawyki na wakacjach

Zdrowe nawyki na wakacjach

Wakacje dla wielu z nas kojarzą się z beztroską i luzem. Zarówno jeśli chodzi o odpoczynek od szkoły i pracy, jak też rozluźnienie restrykcji żywieniowych. Chociaż chwilowe przymknięcie oka na dietę nie zniweczy dotychczas wypracowanych efektów, warto dbać o zdrowe...

Takie zdrowe dodatki na grilla

Takie zdrowe dodatki na grilla

Dodatki do grilla – przystawki, które zaostrzą apetyt gości. Grillowanie to świetny czas na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi, biesiadowanie oraz jedzenie pysznych dań. Jednak zanim na ruszcie zacznie skwierczeć, na stole postawić trzeba przekąski, które z...