Misa mocy, buddha bowl, a może vegan bowl? Nie ważne jak nazwiesz nasze dzisiejsze danie, bo samo zdjęcie krzyczy – jestem zdrowe! Ten koncept idealnie wpisuje się w nasze takie zdrowe nawyki żywieniowe! Dziś udowodnimy, że miseczka pełna zielonych wspaniałości to nie tylko przysmak zarezerwowany na wiosnę! Jesienią sprawdza się równie dobrze, szczególnie jeśli postawisz na sezonowe warzywa i owoce.
Buddha bowl w wolnym tłumaczeniu to misa pełna zdrowia! Niektórzy uważają, że nazwa pochodzi od kształtu miski, która przypomina zaokrąglony brzuch Buddy. W tradycji buddyjskiej zaokrąglony brzuch jest symbolem szczęścia, spokoju i obfitości. Inna teoria mówi, że nazwa Buddha Bowl ma związek z prostotą i umiarkowaniem, które są ważnymi elementami buddyzmu. Miska pełna prostych, ale odżywczych produktów może symbolizować ten styl życia. Współcześnie nazwa Buddha Bowl stała się popularna częściowo dzięki mediom społecznościowym i trendom związanym ze zdrowym odżywianiem. Blogerzy kulinarni i influencerzy często używają tego terminu do opisania estetycznych, kolorowych misek pełnych różnorodnych, zdrowych składników. W naszym przypadku będzie to misa naładowana superfoodsami, które wzmocnią Cię tej jesieni.
A co powinna zawierać klasyczna misa pełna mocy?
- Bazę: na dnie miski znajduje się bazę, która może składać się z ryżu, komosy ryżowej, kuskusu, kaszy gryczanej, makaronu czy też niekiedy sałaty lub innych zielonych liści.
- Warzywa: do miski dodaje się różne rodzaje warzyw – mogą to być warzywa surowe, gotowane, grillowane czy też marynowane lub kiszone – im ich więcej tym lepiej!
- Białko: w założeniu Buddha bowl to danie wegańskie, dlatego źródłem białka mogą być różnego rodzaju strączki (fasola, ciecierzyca, soczewica), tofu, czy tempeh.
- Dodatki: w miskach często znajdują się również różnego rodzaju dodatki, takie jak orzechy, nasiona, awokado, kiełki czy też suszone owoce.
- Sos/dressing: całość jest polana sosem lub dressingiem, który nadaje daniu dodatkowego smaku. Możesz wykorzystać też gotową salsę i wysokiej jakości nierafinowany olej roślinny.
- Zioła, przyprawy, superfoods: na koniec można posypać całość ziołami i przyprawami dla lepszego smaku i aromatu, a także przeróżnymi, kolorowymi, naładowanymi antyoksydantami superfoodsami, takimi jak: czarnuszka, siemię lniane, błonnik witalny, białko konopne, a nawet ostropest plamisty.
Składniki jesienniej misy mocy:
- 1 szklanka posiekanego jarmużu
- ½ szklanki ugotowanej kaszy gryczanej
- ¼ dyni
- ½ awokado
- ¼ czerwonej cebuli
- ½ kostki wędzonego tofu Naura
- szczypta różowej soli himalajskiej reVito
- 2 łyżki oleju z konopi reVito
- 1 łyżka błonnika witalnego reVito
- 1 łyżeczka płatków drożdżowych reVito
- 1 łyżka adżyki klasycznej Daryna
Dynię i cebulkę włóż na 30 minut do piekarnika lub podpraż na pateli lub na grillu do uzyskana odpowiedniej miękkości. Tofu pokrój w kostkę – możesz je użyć na surowo lub podpiec razem z warzywami. Na dnie misy ułóż jarmuż, ugotowaną kaszę gryczaną, upieczone warzywa wraz z tofu, oraz pokrojone w paseczki awokado. Całość polej olejem konopnym posyp superfoodsami i solą himalajską, a także dodaj łyżkę pikantnej adżyki dla zaostrzenia smaku.