Jesz jedno jabłko dziennie?

lis 16, 2020

Kilka powodów, dla których warto jeść jedno jabłko dziennie

Królową jesieni jest dynia, a królem? Soczyste, rumiane jabłko! Z pewnością w Twoim jesiennym jadłospisie znajdziemy ten właśnie owoc. Czy słyszałeś kiedyś popularny amerykański slogan: „An apple a day keeps the doctor away”?  Frazes w polskim tłumaczeniu mówi: Jedz jabłko każdego dnia, a wizyta u lekarza nie będzie potrzebna. Stare powiedzenie okazuje się mieć w sobie sporo racji. Udowodnimy Ci, że nie tylko jesienią, a każdego dnia warto sięgnąć po ten owocowy klasyk.

Jest w czym wybierać!

Czy wiesz, że Polska jest europejskim liderem wśród producentów jabłek? Pewnie dzięki temu mamy tak szeroki wachlarz wszelakich odmian w niemal każdym sklepie. W polskich sadach znajdziecie aż 180 odmian jabłek. Jakie wybrać do szarlotki, a które potraktować jako zdrową przekąskę? Do przegryzienia polecamy soczyste, słodko-kwaśne odmiany polskie, takie jaki delikates, ligol i alwa (najsłodsza). Z kolei antonówki, kosztele i oczywiście szare renety to stare odmiany jabłek, które doskonale sprawdzą się w wypiekach. Dodatkowo warto zapamiętać, że jabłka pochodzące z ekologicznych lub przydomowych upraw mają więcej walorów odżywczych.

Owocowe „bomby zdrowia”

Przejdźmy jednak do sedna. Co sprawia, że codziennie warto sięgnąć po jabłko? Znajduje się w nim szereg substancji prozdrowotnych, najcenniejsze to z pewnością błonnik, witamina C i flawonoidy. Błonnik w jabłkach występuje w formie pektyn. Pektyny to niezwykle ważny rodzaj rozpuszczalnego błonnika, który wiąże się z substancjami tłuszczowymi w przewodzie pokarmowym – w tym z cholesterolem i toksynami, co sprzyja ich eliminacji. Jest to istotne w kontekście profilaktyki chorób serca. Jedzenie jabłek może złagodzić stany zapalne, wzmocnić serce, a także pomóc w lepszym kontrolowaniu masy ciała. Wpływ na te parametry ma również silny antyutleniacz – witamina C. Jedno średnie jabłko dostarcza około 14% dziennej dawki witaminy C, kluczowego składnika w walce z infekcjami. Świetnymi antyoksydantami są również obecne w jabłku flawonoidy. Zwalczają wolne rodniki, działając przeciwzapalnie i antynowotworowo. Wszystkie te składniki czynią z jabłek prawdziwe „bomby zdrowia”! ????

Obrane czy ze skórką?

Warto podkreślić, że najwięcej substancji odżywczych znajduje się w skórce lub tuż pod nią. Można powiedzieć, że skórka jest najzdrowsza. Jedyne o czym musisz pamiętać, to o dokładnym umyciu owocu, gdyż na skórce mogą znajdować się zanieczyszczenia. Obieraj tylko wtedy, kiedy jesteś na diecie łatwostrawnej z uwagi na schorzenia układu pokarmowego. Skórka mogłaby podrażnić jelita, a miąższ jest znacznie delikatniejszy.

Podsumowując, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że warto włączyć jabłka do diety. Regularne spożycie surowych jabłek niesie za sobą liczne korzyści zdrowotne. Pamiętaj, stare dobre czerwone jabłko z ogródka babci może okazać się najpewniejszym wyborem!

Wskazówka! Gdy jesteś w podróży i nie możesz zabrać ze sobą ulubionego owocu to z pomocą przychodzi Bob Snail. Owocową przekąskę, składającą się w 100% z suszonych jabłek, możesz mieć zawsze przy sobie. Taka forma też jest zdrowa! ????

polecane

Vege lody dla małych Smakoszy

Vege lody dla małych Smakoszy

Coraz więcej rodziców zwraca uwagę na to, aby dobrze odżywiać swoje dzieci. Wiąże się z tym unikanie przetworzonej żywności bogatej w cukier. W lato na każdym rogu czyhają słodzone napoje gazowane, lemoniady i… lody. Dzieci uwielbiają lody i w czasie wakacyjnym...

Zdrowe nawyki na wakacjach

Zdrowe nawyki na wakacjach

Wakacje dla wielu z nas kojarzą się z beztroską i luzem. Zarówno jeśli chodzi o odpoczynek od szkoły i pracy, jak też rozluźnienie restrykcji żywieniowych. Chociaż chwilowe przymknięcie oka na dietę nie zniweczy dotychczas wypracowanych efektów, warto dbać o zdrowe...

Takie zdrowe dodatki na grilla

Takie zdrowe dodatki na grilla

Dodatki do grilla – przystawki, które zaostrzą apetyt gości. Grillowanie to świetny czas na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi, biesiadowanie oraz jedzenie pysznych dań. Jednak zanim na ruszcie zacznie skwierczeć, na stole postawić trzeba przekąski, które z...