Najlepiej czy należy spożyć do?

mar 8, 2022

Trend zero waste od jakiegoś czasu zyskuje na popularności. Oznacza on jak najmniejsze generowanie odpadów, a tym samym ograniczenie zanieczyszczania środowiska. Wielu ludzi stara się racjonalnie podchodzić do kupowania żywności, to znaczy nabywać tyle, ile faktycznie potrzebują, aby uniknąć jej wyrzucania. Jednak marnowanie żywności to nadal poważny problem. Na świecie co roku marnuje się 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia, co stanowi jedną trzecią produkowanej żywności.

Termin „najlepiej spożyć przed (końcem)” odnosi się do jakości żywności. Przestrzegając wskazówek odnośnie warunków przechowywania zawartych na etykiecie produktu, żywność będzie się nadawała do spożycia nawet po upływie daty minimalnej trwałości. Warto zwrócić uwagę na to, że może nie mieć już tych samych walorów smakowych i zapachowych, barwy oraz konsystencji. Produktów z umieszczonym terminem „najlepiej spożyć przed (końcem)” nie musimy bezwzględnie wyrzucać, mimo przekroczenia tej daty.

Z kolei termin „należy spożyć do” dotyczy bezpieczeństwa żywności. Jest to wskazówka o przydatności do spożycia przed wskazaną datą, po upływie której żywność przestaje być bezpieczna dla konsumenta i może zaszkodzić jego zdrowiu. Gdy data umieszczona na etykiecie minie, produkt bezwzględnie należy wyrzucić. Określenie „należy spożyć do” można często znaleźć na takich produktach jak: świeże ryby i mięso, produkty garmażeryjne, niepasteryzowane soki, mleko i nabiał. Należy również pamiętać, że umieszczona na opakowaniu data odnosi się wyłącznie do sytuacji, kiedy dany produkt był przechowywany zgodnie z zaleceniami producenta (najczęściej zalecane są warunki chłodnicze, czyli w lodówce). W innym przypadku może być on nieprzydatny do spożycia znacznie wcześniej niż wskazywałaby to data wskazana na opakowaniu.

Warto również wiedzieć co wpływa na termin przydatności do spożycia. Jak już wspomniano, będzie to na pewno prawidłowe przechowywanie (np. warunki chłodnicze, suche i zacienione miejsce itd.). Po drugie, ważne jest również opakowanie w którym przechowujemy dany produkt. Świeżość na dłużej zachowa pieczywo przechowywane w lnianej ściereczce niż w plastikowej reklamówce. Swoją rolę mają tu również różne substancje konserwujące, takie jak sól, cukier i benzoesan sodu. Są one powszechnie stosowane jako konserwanty dodawane do produktów takich jak odpowiednio ogórki kiszone, dżem i ketchup, a tym samym wydłużające ich termin przydatności do spożycia.

Życie w duchu zero waste oznacza zmianę nawyków, aby na co dzień marnować mniej i żyć w sposób bardziej przyjazny środowisku – dla siebie, dla bliskich i dla planety.

    polecane

    5 zdrowych przekąsek na zimowe wieczory

    5 zdrowych przekąsek na zimowe wieczory

    Smacznie, lekko i odżywczo! Zimowe wieczory to idealny czas na relaks przy ulubionym filmie, książce, wieczór planszówkowy lub chwile spędzone w gronie bliskich. To też doskonała okazja, by sięgnąć po zdrowe i smaczne przekąski, które dodadzą przyjemności tym chwilom....

    Noworoczne postanowienia bez wyrzeczeń!

    Noworoczne postanowienia bez wyrzeczeń!

    Noworoczne postanowienia bez wyrzeczeń – Twoja droga do zdrowia i równowagi Nowy Rok to idealny moment, aby podjąć decyzje, które wpłyną pozytywnie na Twoje zdrowie i samopoczucie. To czas nowych możliwości, w którym warto skupić się na wprowadzaniu małych, ale...

    Great Taste Award – prestiżowa nagroda dla makaronu Liguori!

    Great Taste Award – prestiżowa nagroda dla makaronu Liguori!

    Makaron Liguori został wyróżniony nagrodą Great Taste Award 2024 - to idealne podsumowanie doskonałego smaku i tradycji tej marki! W świecie kulinariów niewiele jest wyróżnień, które budzą tak duży podziw jak Great Taste Award. W połączeniu z ponad 200-letnią tradycją...