Rozgrzewająca komosanka na chłodne poranki
Monotonia w posiłkach może zniechęcać do ich przygotowywania… Jednak mamy na to sposób! Jeśli w chłodne poranki lubisz zjeść rozgrzewające śniadanie, ale znudziły Ci się już owsianki i jaglanki, mamy do zaproponowania coś nowego – komosankę!
Komosankę, jak sama nazwa wskazuje, przygotowuje się z komosy. Komosa ryżowa (inaczej quinoa, ryż peruwiański) jest bogata w pełnowartościowe białko i węglowodany złożone. Włączając ją do diety, wzbogacamy dania o cenne składniki odżywcze. Ziarna komosy ryżowej zawierają pełną pulę aminokwasów, które wykorzystywane są do budowy białek mięśniowych oraz prawidłowej syntezy keratyny – podstawowego składnika wytworów naskórka. Poza tym, ziarna komosy ryżowej są źródłem magnezu, fosforu, żelaza, cynku, wapnia, kwasu foliowego, rutyny oraz saponin. Komosa wykazuje działanie antyoksydacyjne, obniżające poziom cholesterolu we krwi oraz zmniejszające ryzyko chorób układu krążenia. Jest alternatywnym źródłem białka dla wegan oraz ma niski indeks glikemiczny (IG=35) dzięki czemu jest bezpieczna dla diabetyków. Komosa ryżowa często wykorzystywana jest przez osoby chore na celiakię i z nietolerancją pokarmową z uwagi na to, że nie zawiera glutenu.
Bezglutenowa pyszna komosanka:
- 1 szklanka komosy ryżowej
- 2 szklanki napoju roślinnego
- 1 łyżka nasion chia
- 1 łyżka siemienia lnianego
- 2 łyżki syropu klonowego
- 1 banan
- pół tabliczki gorzkiej czekolady bezglutenowej
- 2 łyżki orzechów pekan
Komosę wypłukać pod bieżącą wodą. Zalać napojem roślinnym, dodać nasiona chia i siemię lniane, zagotować. Gotować przez 10 minut pod przykryciem, następnie przez kolejne 5 minut gotować już bez przykrycia, co chwilę mieszając, aż komosa będzie miękka. Po zakończeniu gotowania odstawić komosę ryżową, do momentu aż wchłonie pozostały płyn. Na koniec polać syropem klonowym i podać z pokrojony w plasterki banan oraz zetrzeć odrobinę gorzkiej czekolady. Smacznego!