Superfoods – czym są i jak je stosować?

sty 31, 2022

Towarzyszący zimie spadek spił witalnych, to już klasyczny syndrom, z którym musimy się mierzyć każdego roku. Nic więc dziwnego, że ratujemy się wszystkimi możliwymi sposobami, byle tylko zreperować nasz nastrój. Uważamy, że na poprawę humoru pomaga przede wszystkim dobre jedzenie! Przekonamy Cię, że najlepiej w tej roli sprawdzą się superfoods.

Przypomnijmy sobie na początek, czym właściwie są produkty ukrywające się pod hasłem „superfoods”. Według polskiego słownika „superfoods” to naturalny, nieprzetworzony pokarm pochodzenia naturalnego, bogaty w składniki odżywcze.  Z naszej perspektywy superfoods to prawdziwi superbohaterowie wśród żywności, z uwagi na to, że są wypełnione składnikami bioaktwnymi, mającymi prozdrowotny wpływ na nasz organizm. Produkty określane mianem ”superfoods” charakteryzują się bardzo wysoką, skoncentrowaną wartością odżywczą – obfitują w antyoksydanty, witaminy, składniki mineralne, proteiny i enzymy. Można je wręcz uznać za naturalny suplement diety! A jak wprowadzić je do naszego jadłospisu, żeby było smacznie, zdrowo i co istotne w dzisiejszym zabieganym świecie – łatwo i szybko.

Niezbędnik każdego zdrowego smoothie

Zacznijmy od tego, że produkty określane mianem superfoods to najczęściej produkty w ziarnach, rozdrobnione lub w proszku, czyli produkty traktowane w kuchni jako dodatek. Niewątpliwe jest to bardzo wygodne, bo taki magiczny proszek możemy dodać praktycznie do wszystkiego, ale są potrawy, które szczególnie zyskają na superfoodsach. Pierwszą z takich mikstur jest oczywiście popularne smoothie! Owocowo-warzywny koktajl w zasadzie nie może istnieć bez super dodatku. Do koktajlu świetnie sprawdzają się różnego rodzaju ziarna: chia, czarnuszka, kakao, a także suszone owoce takie jak goji, miechunka, camu camu i jagody acai. Takim magicznym trikiem dodamy sobie dawki witamin i nieocenionych antyoksydantów.

Jeśli owsianka to tylko z super dodatkami

Super daniem może stać się również często bardzo nudna owsianka. Są bowiem inne dodatki do płatków owsianych niż tradycyjny banan. Płatki owsiane same w sobie są „super”, ale zapewniamy, że możemy dodać do niej jeszcze więcej błonnika pokarmowego w postaci błonnika witalnego, lnu, lub mąki kokosowej. Z kolei słodki smak uzyskamy dosypując cukru kokosowego, erytrytolu czy lukumy.

Dodaj koloru swoim potrawom

Superfoods mają jeszcze jedno bardzo ciekawe zastosowanie – są naturalnymi i bardzo zdrowymi barwnikami do żywności. Możemy dodać je do każdej skromnie wyglądającej potrawy i nadać jej niepowtarzalnej barwy, która zaostrzy apetyt, szczególnie u najmniejszych amatorów zdrowych przysmaków. Burak w postaci soku lub proszku dodany do naleśników sprawi, że będą różowe. Jeżeli chcemy zabarwić żywność na zielono wykorzystajmy spirulinę lub chlorellę. Żółty kolor o wyjątkowo intensywnym zabarwieniu uzyskamy dodając kurkumy!

Jak widzisz, superfoodsy to bardzo wygodne i proste do zastosowania składniki, które możemy dodawać do wszelakich potraw, w celu poprawy ich smaku, wartości odżywczych, a nawet koloru. Nasze Takie Zdrowe półki wręcz uginają się od prozdrowotnej super żywności, także nie zwlekaj, zaopatrz się w super zestaw i dodaj witalności swoim potrawom. Może znajdziesz nowe, jeszcze ciekawsze zastosowanie dla superfoodsów. Pamiętaj, w kuchni nie ma ograniczeń, dlatego uruchom wyobraźnie i eksperymentuj!

  polecane

  Takie zdrowe Święta

  Takie zdrowe Święta

  Boże Narodzenie to czas, kiedy spotykamy się w rodzinie, delektujemy wyjątkowymi potrawami i cieszymy się magicznym klimatem. Jednak, często towarzyszą temu również pokusy kaloryczne i nadmiar wysoko przetworzonej żywności. Jak więc połączyć świąteczną radość z...

  Pierniczki na choinkę

  Pierniczki na choinkę

  Jeżeli nie masz jeszcze świątecznej choinki i szukasz nowego sposobu na jej ozdobienie, to mamy dla Ciebie pomysł idealny – pięknie wygląda, niebiańsko pachnie, a do tego jeszcze świetnie smakuje! Mowa o pierniczkach, które nie tylko mogą pojawić się na świątecznym...

  Takie Zdrowe przekąski na Mikołajki

  Takie Zdrowe przekąski na Mikołajki

  Mikołajki to jedno z najbardziej wyczekiwanych świąt w roku, szczególnie przez dzieciaki, ale i dorośli korzystają z dobrodziejstw tego magicznego dnia. To wyjątkowy czas, kiedy zaskakujemy wszystkich upominkami, do naszych domów wprowadzamy świąteczne dekoracje, a...