Wprowadź swój dom w tryb „less waste”

sty 24, 2022

Jak wiecie z poprzednich artykułów nasz portal Takie Zdrowe mocno wspiera życie w duchu „zero waste”. Dzięki naszym publikacjom mamy nadzieję, że zarazimy Was tym pozytywnym trendem i wspólnie zadbamy o dobro naszej planety! Przypomnijmy, że zero waste to ogólnoświatowa inicjatywa, dzięki której człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym zmniejsza zanieczyszczenie środowiska. Życie wedle idei zero waste można określić stosują zasadę 5 „r”: refuse – odmawiaj, reduce – ograniczaj, reuse – wykorzystaj ponownie, recycle – korzystaj z recykingu, rot – kompostuj. Czy stosujesz się do tych zasad? Jeżeli jeszcze nie, to my Ci w tym skutecznie pomożemy!

Życie w zgodzie z zero waste wcale nie musi oznaczać samych ograniczeń i nie sprawi, że będziesz zmuszony rezygnować z dobrodziejstw współczesnego świata. Przekonamy Cię, że warto wprowadzić w codzienne życie takie zmiany, które będą realne i konsekwentne. Tego typu zachowania określa się mianem – less waste. Sporo czasu poświęciliśmy już temu tematowi w kontekście niemarnowania żywności. Przedstawiliśmy Ci dlaczego warto zadbać o odpowiednie wykorzystanie resztek, jak robić świadome zakupy oraz jak zmniejszyć ilość wyrzucanej żywności. Dzisiaj pokażemy Ci jak zadbać o dom i wprowadzić go w tryb less waste.

Less waste w odniesieniu do zakupów, to kupowanie tylko tego, co naprawdę potrzebne. To dobre planowanie i postawienie na trwałość i jakość produktu. Tutaj najistotniejsza jest reguła – lepiej mniej, ale lepszej jakości! Stawiaj na produkty – meble, rzeczy codziennego użytku i ubrania, które przetrwają próbę czasu – są trwałe, wytrzymałe i wytworzone z naturalnych materiałów. Gdzie można zdobyć takie wyjątkowe towary? Korzystaj z second handów, pchlich targów i polskich sklepów z wysokiej jakości rodzimymi produktami. Kupowanie towarów wytworzonych lokalnie, które nie musiały przebyć tysięcy kilometrów, to kwintesencja stylu less waste! To również wykorzystywanie w pełni tego, co już zostało zakupione. To dbanie o posiadane przedmioty, by uniknąć ich zestarzeniu. To w końcu wykorzystywanie nowych przedmiotów i znalezienie im „drugiego życia”.

Zastosuj zasady oszczędności także w kwestii wykorzystania energii w Twoim domu. Zero Waste w mieszkaniu to nowocześniejsze sposoby ogrzewania, energooszczędne żarówki, a także krótszy czas spędzony pod prysznicem. W domach warto zainwestować w energię słoneczną i w ten sposób dbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury nawet zimą. Możesz być „less waste” również w kwestii transportu. Zero waste  nie oznacza, że nagle musimy pozostać w domu i pracować zdalnie, ale możesz zmieć sposób dotarcia do pracy, korzystając z miejskiej komunikacji, lub zacząć dojeżdżać do celu na rowerze!  

Każdy z tych drobnych gestów ma wyraźny wpływ na wykorzystanie zasobów naturalnych, ograniczenie wytwarzanych śmieci i zmniejszenie produkcji dwutlenku węgla. Jeżeli chcesz, żeby w Twoim domu na dobre zagościł duch zero waste zastosuj nasze sprawdzone zasady! 

  • Zaopatrz się w szmacianą torbę na zakupy. Plastikowym torbom mówimy zdecydowane NIE!
  • Zrezygnuj z wody pakowanej w plastikowe butelki i zainwestuj w butelkę z filtrem.
  • Zadbaj o własny kubek na kawę i zabieraj go ze sobą na wynos.
  • Zrezygnuj z plastikowych rurek do napojów i folii spożywczej – w razie potrzeby wykorzystuj papierowe alternatywy.
  • Zorganizuj w kuchni szklane pojemniki do przechowywania żywności i w nich zabieraj jedzenie na wynos.
  • Zrezygnuj z papierowych magazynów i książek i zaopatrz się w elektroniczny czytnik.
  • Staraj się kupować myjki i worki na śmieci z materiałów biodegradowalnych lub wykorzystuj je wielokrotnie.
  • Kupuj naturalne środki myjące, nie korzystaj z chemicznych odpowiedników, które zanieczyszczają środowisko.
  • Skróć czas pobytu pod prysznicem o połowę.
  • Wykorzystaj pełną moc swojej zmywarki – nie myj naczyń pod bieżącą wodą.

polecane

Takie zdrowe Święta

Takie zdrowe Święta

Boże Narodzenie to czas, kiedy spotykamy się w rodzinie, delektujemy wyjątkowymi potrawami i cieszymy się magicznym klimatem. Jednak, często towarzyszą temu również pokusy kaloryczne i nadmiar wysoko przetworzonej żywności. Jak więc połączyć świąteczną radość z...

Pierniczki na choinkę

Pierniczki na choinkę

Jeżeli nie masz jeszcze świątecznej choinki i szukasz nowego sposobu na jej ozdobienie, to mamy dla Ciebie pomysł idealny – pięknie wygląda, niebiańsko pachnie, a do tego jeszcze świetnie smakuje! Mowa o pierniczkach, które nie tylko mogą pojawić się na świątecznym...

Takie Zdrowe przekąski na Mikołajki

Takie Zdrowe przekąski na Mikołajki

Mikołajki to jedno z najbardziej wyczekiwanych świąt w roku, szczególnie przez dzieciaki, ale i dorośli korzystają z dobrodziejstw tego magicznego dnia. To wyjątkowy czas, kiedy zaskakujemy wszystkich upominkami, do naszych domów wprowadzamy świąteczne dekoracje, a...