Wprowadź swój dom w tryb „less waste”

sty 24, 2022

Jak wiecie z poprzednich artykułów nasz portal Takie Zdrowe mocno wspiera życie w duchu „zero waste”. Dzięki naszym publikacjom mamy nadzieję, że zarazimy Was tym pozytywnym trendem i wspólnie zadbamy o dobro naszej planety! Przypomnijmy, że zero waste to ogólnoświatowa inicjatywa, dzięki której człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym zmniejsza zanieczyszczenie środowiska. Życie wedle idei zero waste można określić stosują zasadę 5 „r”: refuse – odmawiaj, reduce – ograniczaj, reuse – wykorzystaj ponownie, recycle – korzystaj z recykingu, rot – kompostuj. Czy stosujesz się do tych zasad? Jeżeli jeszcze nie, to my Ci w tym skutecznie pomożemy!

Życie w zgodzie z zero waste wcale nie musi oznaczać samych ograniczeń i nie sprawi, że będziesz zmuszony rezygnować z dobrodziejstw współczesnego świata. Przekonamy Cię, że warto wprowadzić w codzienne życie takie zmiany, które będą realne i konsekwentne. Tego typu zachowania określa się mianem – less waste. Sporo czasu poświęciliśmy już temu tematowi w kontekście niemarnowania żywności. Przedstawiliśmy Ci dlaczego warto zadbać o odpowiednie wykorzystanie resztek, jak robić świadome zakupy oraz jak zmniejszyć ilość wyrzucanej żywności. Dzisiaj pokażemy Ci jak zadbać o dom i wprowadzić go w tryb less waste.

Less waste w odniesieniu do zakupów, to kupowanie tylko tego, co naprawdę potrzebne. To dobre planowanie i postawienie na trwałość i jakość produktu. Tutaj najistotniejsza jest reguła – lepiej mniej, ale lepszej jakości! Stawiaj na produkty – meble, rzeczy codziennego użytku i ubrania, które przetrwają próbę czasu – są trwałe, wytrzymałe i wytworzone z naturalnych materiałów. Gdzie można zdobyć takie wyjątkowe towary? Korzystaj z second handów, pchlich targów i polskich sklepów z wysokiej jakości rodzimymi produktami. Kupowanie towarów wytworzonych lokalnie, które nie musiały przebyć tysięcy kilometrów, to kwintesencja stylu less waste! To również wykorzystywanie w pełni tego, co już zostało zakupione. To dbanie o posiadane przedmioty, by uniknąć ich zestarzeniu. To w końcu wykorzystywanie nowych przedmiotów i znalezienie im „drugiego życia”.

Zastosuj zasady oszczędności także w kwestii wykorzystania energii w Twoim domu. Zero Waste w mieszkaniu to nowocześniejsze sposoby ogrzewania, energooszczędne żarówki, a także krótszy czas spędzony pod prysznicem. W domach warto zainwestować w energię słoneczną i w ten sposób dbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury nawet zimą. Możesz być „less waste” również w kwestii transportu. Zero waste  nie oznacza, że nagle musimy pozostać w domu i pracować zdalnie, ale możesz zmieć sposób dotarcia do pracy, korzystając z miejskiej komunikacji, lub zacząć dojeżdżać do celu na rowerze!  

Każdy z tych drobnych gestów ma wyraźny wpływ na wykorzystanie zasobów naturalnych, ograniczenie wytwarzanych śmieci i zmniejszenie produkcji dwutlenku węgla. Jeżeli chcesz, żeby w Twoim domu na dobre zagościł duch zero waste zastosuj nasze sprawdzone zasady! 

  • Zaopatrz się w szmacianą torbę na zakupy. Plastikowym torbom mówimy zdecydowane NIE!
  • Zrezygnuj z wody pakowanej w plastikowe butelki i zainwestuj w butelkę z filtrem.
  • Zadbaj o własny kubek na kawę i zabieraj go ze sobą na wynos.
  • Zrezygnuj z plastikowych rurek do napojów i folii spożywczej – w razie potrzeby wykorzystuj papierowe alternatywy.
  • Zorganizuj w kuchni szklane pojemniki do przechowywania żywności i w nich zabieraj jedzenie na wynos.
  • Zrezygnuj z papierowych magazynów i książek i zaopatrz się w elektroniczny czytnik.
  • Staraj się kupować myjki i worki na śmieci z materiałów biodegradowalnych lub wykorzystuj je wielokrotnie.
  • Kupuj naturalne środki myjące, nie korzystaj z chemicznych odpowiedników, które zanieczyszczają środowisko.
  • Skróć czas pobytu pod prysznicem o połowę.
  • Wykorzystaj pełną moc swojej zmywarki – nie myj naczyń pod bieżącą wodą.

polecane

Vege lody dla małych Smakoszy

Vege lody dla małych Smakoszy

Coraz więcej rodziców zwraca uwagę na to, aby dobrze odżywiać swoje dzieci. Wiąże się z tym unikanie przetworzonej żywności bogatej w cukier. W lato na każdym rogu czyhają słodzone napoje gazowane, lemoniady i… lody. Dzieci uwielbiają lody i w czasie wakacyjnym...

Zdrowe nawyki na wakacjach

Zdrowe nawyki na wakacjach

Wakacje dla wielu z nas kojarzą się z beztroską i luzem. Zarówno jeśli chodzi o odpoczynek od szkoły i pracy, jak też rozluźnienie restrykcji żywieniowych. Chociaż chwilowe przymknięcie oka na dietę nie zniweczy dotychczas wypracowanych efektów, warto dbać o zdrowe...

Takie zdrowe dodatki na grilla

Takie zdrowe dodatki na grilla

Dodatki do grilla – przystawki, które zaostrzą apetyt gości. Grillowanie to świetny czas na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi, biesiadowanie oraz jedzenie pysznych dań. Jednak zanim na ruszcie zacznie skwierczeć, na stole postawić trzeba przekąski, które z...