Czasy pandemii spowodowały, że obowiązki służbowe wykonywaliśmy najczęściej w warunkach domowych. Praca zdalna już powoli zaczyna nas męczyć i pewnie wielu z Was chętnie wróci do tętniącego życiem biura. Przyzwyczailiśmy się jednak do domowej, zdrowej kuchni i nie chcemy rezygnować z własnoręcznie przygotowanych posiłków. Przy pomocy magicznego pudełka – lunchboxa – wcale nie musimy odmawiać sobie domowych smakołyków! Rozsądne planowanie posiłków na cały dzień to klucz do zdrowia, dlatego koniecznie zaopatrz się w pudełko, a my podpowiemy Ci, co do niego zapakować.
Zdrowy lunch powinien być tak skonstruowany, aby dostarczyć niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych do pracy umysłowej. Przy jedzeniu posiłków w pracy, pamiętaj o zachowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Mimo natłoku obowiązków wygospodaruj czas na naładowanie baterii. To bardzo ważne, ponieważ gdy jemy wolno i dokładnie, przeżuwamy każdy kęs, to do naszego mózgu szybciej dociera informacja, że jesteśmy najedzeni.
Jak widzicie, warto w spokoju zjeść lunch. Niżej wskazówki jak tego dokonać!
- Przed pracą zjedz pożywne śniadanie – w ten sposób zapewnisz sobie energię na pierwsze godziny pracowitego dnia i nie będziesz myślał o jedzeniu tuż po przyjściu do pracy.
- Ustaw sobie alarm w telefonie i przesuń zadania tak, żebyś miał wolne 30 minut na posiłek.
- Nigdy nie jedz przy komputerze. Najpierw skup się na pracy, a potem uwagę skieruj na kolorowego lunchboxa.
- Zaproś kolegów na wspólny posiłek. Wzajemna motywacja sprawi, że znajdziecie czas na lunchową ucztę.
A co umieścić w lunchboxie?
Podstawę, czyli przynajmniej połowę pudełka, powinny stanowić warzywa! Warto wybierać warzywa sezonowe i ekologiczne, odznaczające się wysoką wartością odżywczą. W ten sposób dostarczymy naszemu organizmowi niezbędnych witamin, składników mineralnych, błonnika i antyoksydantów. Wszystko to pomoże Ci przetrwać do godziny 17 i działać niczym Superman. Kolejnym ważnym składnikiem są pełnoziarniste węglowodany – one zapewnią energię, która stopniowo będzie się uwalniać, dając Ci moc nie z tej ziemi. Zdrowe węglowodany powinny stanowić ¼ Twojego lunchboxa. Wybieraj kasze, ryże i wysokiej jakości makarony. Ostatnią przegródkę przeznaczamy na białko. Polecamy ryby lub chude mięso, takie jak indyk, kurczak. Jeżeli preferujesz wegańską kuchnię, to świetnie sprawdzi się ciecierzyca, fasola lub soczewica zielona – z której przygotujesz roślinne burgery. Pamiętaj również o zdrowych tłuszczach roślinnych, które dostarczą nienasyconych kwasów organicznych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Sięgaj po oleje tłoczone na zimno, orzechy, nasiona i pestki.
Poniżej garść inspiracji!
- kasza jaglana + tofu wędzone + fasolka szparagowa + pieczona marchew + oliwa z oliwek
- kasza jęczmienna + tuńczyk + papryka + pieczona cukinia + nasiona chia
- pełnoziarniste grzanki + pieczony indyk + rukola + kukurydza + ogórek zielony + pestki dyni
- kasza pęczak + szparagi + ciecierzyca + pietruszka + pomidor + orzechy laskowe
- komosa ryżowa + szpinak + pomidorki koktajlowe + łosoś + olej słonecznikowy
A czy w zdrowym lunchboxie znajdzie się miejsce na coś słodkiego?
Świadomość, że masz przy sobie coś słodkiego, powstrzyma Cię przed rzuceniem się na niezdrowe słodycze z biurowego automatu. Warto zatem mieć przy sobie jakiś owoc – jabłko, banana, garść sezonowych jagód lub zdrową przekąskę – sezamki, pełnoziarniste batony, owocowe smoothie bez dodatku cukru lub żelki na bazie soków owocowych. Oczywiście wszystkie tego typu przekąski znajdziesz na regałach Takie Zdrowe.
Monika Krauz – Kędzierska, Dietetyk Takie Zdrowe