Zero waste – zmień swoje nawyki i zadbaj o planetę!

sty 10, 2022

Trend zero waste namawia konsumentów do systematycznego eliminowania ilości odpadów oraz zaprzestania marnowania żywności. Można powiedzieć, że przedsięwzięcie zero waste jest przeciwieństwem konsumpcjonizmu. Bądź bardziej eko i wprowadź styl zero waste do swojego życia! Przekonamy Cię, że nie jest to kolejna moda, a świadomy wybór, prowadzący do lepszego jutra.

Termin zero waste jako pierwszy użył chemik dr. Paul Palmer już w latach 70. XX wieku. Właśnie tym przydomkiem nazwał swoją firmę: Zero Waste Systems Inc. Palmer założył również Instytut Zero Waste, który głosił ideę „zero odpadów”, stawiając przede wszystkim na odpowiednie projektowanie produktów, tak aby mogły być wykorzystywane wielokrotnie, bez konieczności ich wyrzucania. Zero waste niesie ze sobą oczywiste i istotne korzyści dla środowiska! Po pierwsze zmniejsza jego zanieczyszczenie, ograniczając ilości niebezpiecznych odpadów, po drugie chroni planetę przed eksploatacją, zmniejszając popyt na zasoby naturalne.

Nikt nie spodziewał się, że zapoczątkowany już w latach 70. trend nabierze na takiej sile właśnie teraz! Popularność tego stylu jest ściśle związana z największym problemem, z jakim nasza planeta musi się obecnie mierzyć – nadmiarem śmieci. W XX w. wraz z rozwojem produkcji ropy naftowej tanie produkty bazujące na tworzywach sztucznych, zawładnęły naszym życiem. Wszechobecny plastik jest obecnie najpopularniejszym materiałem do produkcji opakowań i przedmiotów codziennego użytku. Utylizacja tworzyw sztucznych jest trudna, a koszty i zagrożenia związane z masami plastikowych śmieci ciężko jest nawet oszacować. Popularne butelki, woreczki, kubeczki plastikowe i tacki – co w takim razie nalży z nimi zrobić? Mamy dwa wyjścia – recykling i unikanie oraz mądre wykorzystanie plastikowych produktów – tego właśnie uczy styl zero waste.

Chcesz realnie zacząć działać? Wejdź na stronę Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste i poznaj ich działania, dzięki którym zadbasz o siebie i o środowisko naturalne. Wprowadzone w życie ciekawe alternatywy ułatwią Ci wejście w świat zero waste. Na szczególną uwagę zasługuje inicjatywa „z własnym kubkiem”, która namawia do zabierania napojów we własnych, przenośnych kubkach, oraz „torby bumerangi” – świetny sposób na ograniczenie ilości zużytych toreb plastikowych.

To nie jedyne inicjatywy, w których możesz uczestniczyć i realnie pomóc planecie. „To good to go” to aplikacja, która zmniejsza problem marnowania żywności. Innowacyjna inicjatywa umożliwia kupowanie produktów, które inaczej poszłyby na straty! Doskonała wiadomość jest taka, że żywność dostępna w aplikacji jest znacznie tańsza, zdarza się, że nawet o 70%. W aplikacji znajdziesz dania z najlepszych restauracji, pieczywo, słodkości, warzywa, a także produkty spożywcze z okolicznych sieci handlowych, których data ważności zbliża się ku końcowi. Aplikacja działa lokalnie, co sprawia, że okazyjne zakupy zrobisz już w kilka minut. Wystarczy zarezerwować w aplikacji paczkę, najczęściej niespodziankę i podjechać po jej odbiór – wszystko sprawnie, szybko i oczywiście bardzo smacznie!

polecane

Przekąskowe bestsellery, czyli co zabrać ze sobą na domówkę

Przekąskowe bestsellery, czyli co zabrać ze sobą na domówkę

Zbliżają się Andrzejki, a jak wiemy to czas magiczny, pełen wróżb i radosnych spotkań ze znajomymi. Warto już teraz zastanowić się, jak się do niego odpowiednio przygotować, ale najpierw powiedzmy sobie kilka słów o tym magicznym dniu! Andrzejki to tradycyjne polskie...

Rozgrzewające jesienne herbaty

Rozgrzewające jesienne herbaty

Jak przetrwać jesienne załamanie pogody i pierwsze przymrozki, a w dodatku z lekką chandrą związaną z najkrótszymi dniami w roku? Mamy na to idealne rozwiązanie! Ulubiony kubek wypełniony po brzegi gorącą, aromatyczną herbatą. Taki złocisty napar momentalnie Cię...

Moje takie zdrowe dla diabetyka

Moje takie zdrowe dla diabetyka

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest corocznie 14 listopada. To międzynarodowa inicjatywa mająca na celu zwiększenie świadomości na temat cukrzycy, jej przyczyn, objawów, leczenia i zapobiegania. Dzień ten został ustanowiony przez Międzynarodową Federację...