Zero waste – zmień swoje nawyki i zadbaj o planetę!

sty 10, 2022

Trend zero waste namawia konsumentów do systematycznego eliminowania ilości odpadów oraz zaprzestania marnowania żywności. Można powiedzieć, że przedsięwzięcie zero waste jest przeciwieństwem konsumpcjonizmu. Bądź bardziej eko i wprowadź styl zero waste do swojego życia! Przekonamy Cię, że nie jest to kolejna moda, a świadomy wybór, prowadzący do lepszego jutra.

Termin zero waste jako pierwszy użył chemik dr. Paul Palmer już w latach 70. XX wieku. Właśnie tym przydomkiem nazwał swoją firmę: Zero Waste Systems Inc. Palmer założył również Instytut Zero Waste, który głosił ideę „zero odpadów”, stawiając przede wszystkim na odpowiednie projektowanie produktów, tak aby mogły być wykorzystywane wielokrotnie, bez konieczności ich wyrzucania. Zero waste niesie ze sobą oczywiste i istotne korzyści dla środowiska! Po pierwsze zmniejsza jego zanieczyszczenie, ograniczając ilości niebezpiecznych odpadów, po drugie chroni planetę przed eksploatacją, zmniejszając popyt na zasoby naturalne.

Nikt nie spodziewał się, że zapoczątkowany już w latach 70. trend nabierze na takiej sile właśnie teraz! Popularność tego stylu jest ściśle związana z największym problemem, z jakim nasza planeta musi się obecnie mierzyć – nadmiarem śmieci. W XX w. wraz z rozwojem produkcji ropy naftowej tanie produkty bazujące na tworzywach sztucznych, zawładnęły naszym życiem. Wszechobecny plastik jest obecnie najpopularniejszym materiałem do produkcji opakowań i przedmiotów codziennego użytku. Utylizacja tworzyw sztucznych jest trudna, a koszty i zagrożenia związane z masami plastikowych śmieci ciężko jest nawet oszacować. Popularne butelki, woreczki, kubeczki plastikowe i tacki – co w takim razie nalży z nimi zrobić? Mamy dwa wyjścia – recykling i unikanie oraz mądre wykorzystanie plastikowych produktów – tego właśnie uczy styl zero waste.

Chcesz realnie zacząć działać? Wejdź na stronę Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste i poznaj ich działania, dzięki którym zadbasz o siebie i o środowisko naturalne. Wprowadzone w życie ciekawe alternatywy ułatwią Ci wejście w świat zero waste. Na szczególną uwagę zasługuje inicjatywa „z własnym kubkiem”, która namawia do zabierania napojów we własnych, przenośnych kubkach, oraz „torby bumerangi” – świetny sposób na ograniczenie ilości zużytych toreb plastikowych.

To nie jedyne inicjatywy, w których możesz uczestniczyć i realnie pomóc planecie. „To good to go” to aplikacja, która zmniejsza problem marnowania żywności. Innowacyjna inicjatywa umożliwia kupowanie produktów, które inaczej poszłyby na straty! Doskonała wiadomość jest taka, że żywność dostępna w aplikacji jest znacznie tańsza, zdarza się, że nawet o 70%. W aplikacji znajdziesz dania z najlepszych restauracji, pieczywo, słodkości, warzywa, a także produkty spożywcze z okolicznych sieci handlowych, których data ważności zbliża się ku końcowi. Aplikacja działa lokalnie, co sprawia, że okazyjne zakupy zrobisz już w kilka minut. Wystarczy zarezerwować w aplikacji paczkę, najczęściej niespodziankę i podjechać po jej odbiór – wszystko sprawnie, szybko i oczywiście bardzo smacznie!

polecane

Vege lody dla małych Smakoszy

Vege lody dla małych Smakoszy

Coraz więcej rodziców zwraca uwagę na to, aby dobrze odżywiać swoje dzieci. Wiąże się z tym unikanie przetworzonej żywności bogatej w cukier. W lato na każdym rogu czyhają słodzone napoje gazowane, lemoniady i… lody. Dzieci uwielbiają lody i w czasie wakacyjnym...

Zdrowe nawyki na wakacjach

Zdrowe nawyki na wakacjach

Wakacje dla wielu z nas kojarzą się z beztroską i luzem. Zarówno jeśli chodzi o odpoczynek od szkoły i pracy, jak też rozluźnienie restrykcji żywieniowych. Chociaż chwilowe przymknięcie oka na dietę nie zniweczy dotychczas wypracowanych efektów, warto dbać o zdrowe...

Takie zdrowe dodatki na grilla

Takie zdrowe dodatki na grilla

Dodatki do grilla – przystawki, które zaostrzą apetyt gości. Grillowanie to świetny czas na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi, biesiadowanie oraz jedzenie pysznych dań. Jednak zanim na ruszcie zacznie skwierczeć, na stole postawić trzeba przekąski, które z...