Znacie przepis na najszybsze letnie ciasto na świecie? Nie? To przedstawiamy Crumble! Deser na bazie owoców jest nie tylko ekspresowy, ale i rozpływa się w ustach. Pamiętasz gdy w dzieciństwie z chałki wyjadałeś kruszonkę? Pyszną, chrupiącą i słodką! Marzeniem było, aby ciasto składało się wyłącznie z kruszonki. Dziś pomożemy Ci to marzenie spełnić i przybywamy z pysznym deserem. Przed Wami crumble, czyli kruszonka z owocami! Sekretem dobrej kruszonki są odpowiednie proporcje mąki, masła i cukru, które sprawiają, że kruszonka jest perfekcyjnie chrupiąca, krucha i słodka.
Składniki potrzebne do zrobienia crumble:
- 100 g mąki owsianej pełnoziarnistej Naura
- 100 g płatków owsianych górskich Naura
- 100 g masła
- 100 g cukru lub ksylitolu reVito
- 20 g płatków migdałowych
- 500 g owoców sezonowych: agrestu, porzeczek, śliwek, malin, truskawek, jeżyn lub moreli
Wykonanie:
Zimne masło, mąkę oraz cukier zagnieć i rozkrusz lekko w palcach. Wstaw na 15 minut do lodówki. Pora na owoce: umyj dokładnie, duże owoce pokrój i wyciągnij z nich pestki. Przełóż do naczynia żaroodpornego i posyp kruszonką. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni przez 30 minut, aż kruszonka się zarumieni, a owoce zmiękną.
Kilka wskazówek, które sprawią, że deser będzie jeszcze smaczniejszy i taki zdrowy!
- Crumble to świetny sposób na wykorzystanie nadmiaru owoców, które już są bardzo dojrzałe i wymagają natychmiastowego spałaszowania. Postaw na sezonowe owoce, w tym miesiącu polecamy agrest, borówki i czereśnie!
- Danie mimo owoców wydaje Ci się kaloryczne? Wykorzystaj wyłącznie płatki owsiane (podwój ich porcję) i dodaj połowę porcji masła. Pomiń cukier lub zamień go na erytrytol. W ten sposób zmniejszysz kaloryczność dania prawie o połowę.
- Chcesz żeby danie było bardziej sycące? Dodaj źródło białka w postaci serka homogenizowanego naturalnego, scyra lub jogurtu greckiego – te składniki dostarczą dodatkowo ważnych dla zdrowia bakterii probiotycznych.
- Zamiast płatków migdałowych możesz użyć innych orzechów lub pestek. Doskonale sprawdzą się pestki słonecznika, dyni lub bardzo bogate w błonnik wiórka kokosowe.